KONST / Oljemålningar / Oljemålning 5577099
*
nr 557 7099
Oljemålning
Rud.Kronberg, landskap med kvarn, 54x86, utställningsaffisch på baksidan
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 december 2008
kl 17:35:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/12 19:21:31
1
500 kr
8/12 17:24:16
2
500 kr
8/12 17:26:33
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kronberg landskap med kvarn olja oljemålning oljemålningar rud
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:51
-
8153 Oljemålning
Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:33
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:22
-
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:42
*
Oljemålning
nr 557 7099
Oljemålning
Rud.Kronberg, landskap med kvarn, 54x86, utställningsaffisch på baksidan
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 100 kr |
| Såld: | 550 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 8 december 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 5/12 19:21:31 | 1 | 500 kr |
| 8/12 17:24:16 | 2 | 500 kr |
| 8/12 17:26:33 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kronberg landskap med kvarn olja oljemålning oljemålningar rud
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:51 -
8153 Oljemålning
Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:33
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:22 -
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:42



